Collection: HUB Digital Guides

The HUB by Empowering Writers takes you beyond the book and combines professional development, digital teaching tools, how-to demonstration videos and direct to student content all in one convenient place!
63 products
  • The Hub: Grade 4 Narrative Writing
    The Hub: Grade 4 Narrative Writing
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 5 Narrative Writing
    The Hub: Grade 5 Narrative Writing
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    $80.00
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 6 Narrative Writing
    The Hub: Grade 6 Narrative Writing
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 7 Narrative Writing
    The Hub: Grade 7 Narrative Writing
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    $0.00
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 8 Narrative Writing
    The Hub: Grade 8 Narrative Writing
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    $0.00
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - Grade 3 - Editing, Revising, & More Digital Guide with Interactive Student Pages
    The HUB - Grade 3 - Editing, Revising, & More Digital Guide with Interactive Student Pages
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - Grade 4 - Editing, Revising, & More Digital Guide with Interactive Student Pages
    The HUB - Grade 4 - Editing, Revising, & More Digital Guide with Interactive Student Pages
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - Grade 7 - Editing, Revising, & More Digital Guide with Interactive Student Pages
    The HUB - Grade 7 - Editing, Revising, & More Digital Guide with Interactive Student Pages
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Argumentative Writing
    The Hub: Argumentative Writing
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • On-Demand Informational/Expository (2-8) Workshop
    On-Demand Informational/Expository (2-8) Workshop
    Regular price USD
    $175.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $175.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • On-Demand Narrative (2-8) Workshop
    On-Demand Narrative (2-8) Workshop
    Regular price USD
    $175.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $175.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • On-Demand Informational/Expository Workshop & Narrative Workshop (2-8)
    On-Demand Informational/Expository Workshop & Narrative Workshop (2-8)
    Regular price USD
    $300.00
    Regular price USD
    $350.00
    Sale price USD
    $300.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • On-Demand Getting Ready to Write (K-1)
    On-Demand Getting Ready to Write (K-1)
    Regular price USD
    $175.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $175.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • On-Demand Editing & Revising
    On-Demand Editing & Revising
    Regular price USD
    $175.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $175.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • On-Demand 2-hour Literacy Launch (2-8) Workshop
    On-Demand 2-hour Literacy Launch (2-8) Workshop
    Regular price USD
    $75.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $75.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - Informational & Opinion Writing for Grade 3 - Bilingual Classroom
    The HUB - Informational & Opinion Writing for Grade 3 - Bilingual Classroom
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - Informational & Opinion Writing for Grade 4 - Bilingual Classroom
    The HUB - Informational & Opinion Writing for Grade 4 - Bilingual Classroom
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - Informational & Opinion Writing for Grade 5 - Bilingual Classroom
    The HUB - Informational & Opinion Writing for Grade 5 - Bilingual Classroom
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub - Spanish Grade 2 Informational & Opinion Writing
    The Hub - Spanish Grade 2 Informational & Opinion Writing
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Spanish Grade 2 Narrative Writing
    The Hub: Spanish Grade 2 Narrative Writing
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Spanish Grade 3 Narrative Writing
    The Hub: Spanish Grade 3 Narrative Writing
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Spanish Grade 4 Narrative Writing
    The Hub: Spanish Grade 4 Narrative Writing
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Spanish Grade 5 Narrative Writing
    The Hub: Spanish Grade 5 Narrative Writing
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Narrative Writing for Grade 2 - Bilingual Classroom
    The Hub: Narrative Writing for Grade 2 - Bilingual Classroom
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    $0.00
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out