Collection: HUB Digital Guides

The HUB by Empowering Writers takes you beyond the book and combines professional development, digital teaching tools, how-to demonstration videos and direct to student content all in one convenient place!
61 products
  • NEW! Printed Lesson Plan Organizers for HUB Writing Guides - Grades K-8 (printed) (US Only)
    NEW! Printed Lesson Plan Organizers for HUB Writing Guides - Grades K-8 (printed) (US Only)
    Regular price USD
    $49.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $49.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • THE HUB - All In One Writing Guide Gr 2-8, prices start at $254
    THE HUB - All In One Writing Guide Gr 2-8, prices start at $254
    Regular price USD
    $254.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $254.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - Genre Based Writing Guide (Includes Narrative and Informational Writing Guides)
    The HUB - Genre Based Writing Guide (Includes Narrative and Informational Writing Guides)
    Regular price USD
    $165.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $165.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • NEW! THE HUB - Spanish Writing Guide
    NEW! THE HUB - Spanish Writing Guide
    Regular price USD
    $165.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $165.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • NEW! The HUB - Write About Science
    NEW! The HUB - Write About Science
    Regular price USD
    $30.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $30.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • NEW! The HUB - Write About Social Studies
    NEW! The HUB - Write About Social Studies
    Regular price USD
    $30.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $30.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • NEW! The HUB - Lesson of the Month Subscription 2023-2024
    NEW! The HUB - Lesson of the Month Subscription 2023-2024
    Regular price USD
    $45.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $45.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - Kindergarten Getting Ready to Write Guide with Art Connections
    The HUB - Kindergarten Getting Ready to Write Guide with Art Connections
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    $0.00
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - Grade 1 Getting Ready to Write Guide with Art Connections
    The HUB - Grade 1 Getting Ready to Write Guide with Art Connections
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    $0.00
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - A Sentence A Day (Gr K-1)
    The HUB - A Sentence A Day (Gr K-1)
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - A Sentence A Day (Gr 2)
    The HUB - A Sentence A Day (Gr 2)
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 2 Informational & Opinion Writing
    The Hub: Grade 2 Informational & Opinion Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    $80.00
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The HUB - Informational & Opinion Writing for Grade 2 - Bilingual Classroom
    The HUB - Informational & Opinion Writing for Grade 2 - Bilingual Classroom
    Regular price USD
    $125.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $125.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 3 Informational & Opinion Writing
    The Hub: Grade 3 Informational & Opinion Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    $80.00
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub - Spanish Grade 3 Informational & Opinion Writing
    The Hub - Spanish Grade 3 Informational & Opinion Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 4 Informational & Opinion Writing
    The Hub: Grade 4 Informational & Opinion Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    $80.00
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub - Spanish Grade 4 Informational & Opinion Writing
    The Hub - Spanish Grade 4 Informational & Opinion Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 5 Informational & Opinion Writing
    The Hub: Grade 5 Informational & Opinion Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    $80.00
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub - Spanish Grade 5 Informational & Opinion Writing
    The Hub - Spanish Grade 5 Informational & Opinion Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 6 Informational Writing
    The Hub: Grade 6 Informational Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    $0.00
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 7 Informational Writing
    The Hub: Grade 7 Informational Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    $0.00
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 8 Informational Writing
    The Hub: Grade 8 Informational Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    $0.00
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 2 Narrative Writing
    The Hub: Grade 2 Narrative Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out
  • The Hub: Grade 3 Narrative Writing
    The Hub: Grade 3 Narrative Writing
    Regular price USD
    $99.00
    Regular price USD
    $80.00
    Sale price USD
    $99.00
    Unit price USD
    per 
    Availability
    Sold out